Praca stojąca - Zdrowsza alternatywa dla siedzenia
Wstęp
W obecnych czasach coraz więcej osób spędza większość dnia w pozycji siedzącej, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Dr James Levine, profesor medycyny w Mayo Clinic, ukuł sformułowanie "Siedzenie to nowe palenie". Każde dłuższe siedzenie — w samochodzie, przy komputerze czy przed ekranem — może być szkodliwe. Levine twierdzi wręcz, że: "siedzenie jest niebezpieczniejsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest o wiele bardziej zdradzieckie niż skoki na spadochronie".
Liczba lekarzy, którzy biją na alarm, stale rośnie. Nieprzerwane siedzenie przez dwie godziny znacząco zwiększa ryzyko wielu chorób. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2008 roku w Australii, u osób powyżej 25 roku życia każda godzina spędzona przed telewizorem skraca życie średnio o 21,8 minuty. Dla porównania każdy wypalony papieros skraca życie o mniej więcej 11 minut. Dr Levine twierdzi, że za każdą spędzoną w pozycji siedzącej godzinę tracimy dwie godziny życia.
W tym artykule chcę Ci przedstawić najważniejsze koncepcje z książki "Skazany na Biurko" dr Kelly Starrett, która była inspiracją do napisania tego artykułu. Pomogę Ci wprowadzić zmiany, które natychmiastowo odmienią Twoje życie. Podzielę się również osobistymi doświadczeniami związanymi z pracą na stojąco. Zakres, który poruszam, jest bardzo wąski. Mój artykuł stanowi tylko wprowadzenie i zachętę do zainteresowania się omawianym tematem oraz podjęcia pierwszych kroków w kierunku pozytywnych zmian.
Zapraszam!
Jak działamy?
Każda część ciała ma określoną wytrzymałość — może wykonywać czynność, do której została stworzona, określoną liczbę razy. Jeśli poruszasz się prawidłowo, jeden ruch kosztuje cię 1 jednostkę tej liczby. Natomiast jeśli poruszasz się źle technicznie, to strata jest o wiele większa — żywotność stawu skraca się szybciej.
Każdy ruch, który wykonujesz, wymaga pracy mięśni, które skracają się i rozciągają. Jednakże, jeśli postawa ciała jest nieprawidłowa, to mięśnie pracują w sposób nieefektywny i nadmiernie obciążają organizm. Warto zwrócić uwagę również na to, że każda część ciała jest ze sobą powiązana i wpływa na siebie nawzajem. Przykładowo, osoba z garbem, zwykle ma napięte mięśnie klatki piersiowej, a osłabione mięśnie pleców.
Nieprawidłowa postawa i błędne ruchy, powtarzane systematycznie, zwykle wpływają na nas dopiero w dłuższej perspektywie czasu, dlatego tak łatwo jest nam to ignorować. Jednak skutki takie jak napięte mięśnie, czy ból spowodowany długim przebywaniem w jednej pozycji, dostrzegamy stosunkowo szybko. Dlatego ważne jest, aby dbać o prawidłową postawę ciała, unikając niekorzystnego obciążenia organizmu.
Porównanie metod pracy
Sprawdźmy teraz, jakie są różnice między pracą siedzącą, a pracą stojącą.
Praca siedząca
Negatywy ❌
-
W pozycji siedzącej mięśnie pośladkowe nie pracują. Nie wspomagają one kręgosłupa, który zaczyna przybierać kształt litery C i obciążać odcinek lędźwiowy. W efekcie przepona ulega zapadnięciu. Zaokrąglone plecy utrudniają oddychać w sposób efektywny.
-
Spięte i sztywne mięśnie lędźwiowe, które są efektem długiego siedzenia. Gdy próbujesz stanąć prosto, możesz napotkać problemy z wyprostowaniem się, ponieważ skrócone mięśnie lędźwiowe wypychają tułów do przodu.
-
Brak motywacji do ruchu. To kwestia bardziej indywidualna, natomiast pamiętam na sobie, że "rozsiadanie się" w wygodnym fotelu sprawiało, iż wstawanie z krzesła wiązałem z czymś nieprzyjemnym oraz wymagającym, dlatego wstawałem tylko wtedy, kiedy byłem do tego zmuszony.
-
Brak aktywności wpływa negatywnie na krążenie. Podczas długiego siedzenia krew ma tendencję do gromadzenia się w dolnych kończynach, co nie jest pozytywnym zjawiskiem.
-
Słabsze mięśnie, w przypadku korzystania z oparcia. Siedzenie wówczas nie wymaga znacznego zaaganżowania mięśni. To skutkuje również mniejszą kontrolą własnej postawy, która może "rozlewać" się po krześle i przybierać niekorzystny kształt.
Pozytywy ✅
-
Oszczędność energii. 8 godzin pracy siedzącej pozwala spalić mniej więcej 300 kcal.
-
Łatwość koncentracji i utrzymania głębokiego skupienia. W pozycji siedzącej łatwiej jest wytrzymać w bezruchu, co ułatwia osiągnięcie stanu flow.
-
Siedzenie umożliwia mięśniom regenerację po wysiłku fizycznym.
Praca stojąca
Negatywy ❌
-
Szybkie męczenie się. Trzeba robić częstsze przerwy i odchodzić od stanowiska pracy.
-
Niektóre osoby mogą mieć problem z koncentracją. Praca stojąca nie nadaje się do prac precyzyjnych.
-
Niepoprawne przybieranie pozycji ciała, spowodowane brakiem wiedzy na ten temat, może przyczynić się do wielu szkód.
Pozytywy ✅
-
Robienie częstych przerw w pracy przychodzi z większą łatwością. Jako że już stoisz, możesz natychmiast odejść od biurka bez większego wysiłku, takiego jak przy wstawaniu z krzesła. Technika pomodoro (interwały 25 minut) bardzo dobrze wpasowuje się w ten styl pracy.
-
Poprawa krążenia. Pracując na stojąco, można przyjąć wiele różnych pozycji, a ruchy te stymulują przepływ krwi w ciele.
-
Stosując się dobrych praktyk, możesz poprawić swoją postawę ciała, a co za tym idzie, uniknąć różnych dolegliwości bólowych.
-
Zwiększenie wydajności pracy. Dzięki lepszemu przepływowi krwi dotleniasz mózg, zwiększając kreatywność i koncentrację.
-
Zwiększone spalanie kalorii. Pracując 8 godzin na stojąco, spalasz około 1300 kcal.
Najważniejsze zasady
Przedstawię Ci teraz najważniejsze zasady postępowania dla każdego trybu pracy, aby lepiej dbać o swoje zdrowie fizyczne. Zaznaczam jednak, że opieram się na książce "Skazany na biurko" dr Kelly Starrett i stosuję wiele uproszczeń.
Przyjmowanie pozycji neutralnej
Pozycja neutralna to ustawienie ciała, w którym wszystkie stawy są ułożone w sposób optymalny. Jest to pozycja, z której można przejść do następnych, takich jak skłon, siad, itp.
1. Rotacja miednicy
Napnij mięśnie pośladkowe, aby ustawić miednicę i odcinek lędźwiowy. Właściwa rotacja miednicy zapewnia optymalne ustawienie kręgosłupa lędźwiowego i pomaga utrzymać naturalne krzywizny kręgosłupa.
2. Rotacja bioder
Wkręć biodra w podłoże. Wyobraź sobie, że skręcasz stopy do zewnątrz (palce stóp prawej nogi skręcają w prawą stronę) i wykonaj wysiłek, który by się z tym wiązał, ale pozostaw stopy równolegle do siebie. Chodzi jedynie o napięcie mięśni i rotację bioder do zewnątrz.
3. Napinanie mięśni brzucha
Weź głęboki wdech przeponą. Podczas wydechu ustaw klatkę piersiową nad miednicą i przyciągnij pępek do kręgosłupa, usztywniając korpus.
4. Ustawienie barków
Rozłóż ręce na boki (postawa w kształcie litery T), skręć barki w tył i wykonaj rotację tak, aby wnętrza dłoni skierowały się ku górze. Opuść ręce i ustaw głowę nad barkami (przyciągnij ją lekko do tyłu).
Zrobione! Dzięki tej sekwencji napinania wiesz już jak ustawić poprawnie ciało.
Praca siedząca - jak przetrwać
-
Każda powierzchnia, na której siadasz, powinna być twarda i prosta. Ułatwia to stabilizację kręgosłupa, ponieważ na miękkiej powierzchni możesz skrzywiać miednicę na boki oraz może prowadzić do nierównomiernego rozkładu ciężaru ciała.
-
Zrezygnuj z podparcia i siadaj na samym brzegu krzesła, na guzach kulszowych. Są to kości anatomicznie stworzone do tego, aby dźwigać ciężar ciała podczas siedzenia oraz pomagają utrzymywać równowagę.
-
Rozstaw kolan powinien lekko wykraczać poza szerokość bioder. Tworzy to trochę rotacji w biodrach i stabilizuje całą postawę.
Praca stojąca - jak przetrwać
Kiedy pracujesz na stojąco, istotne jest przyjęcie pozycji neutralnej. Warto wypracować nawyk regularnego sprawdzania i korygowania swojej postawy.
Staraj się zmieniać pozycję mniej więcej co dwie minuty. Możesz wykorzystać podpórkę do postawienia jednej z nóg, a także stołki czy krzesła, na których będziesz mógł się oprzeć.
Osobiście używam podnóżka gitarowego jako podpórki dla nogi i sprawdza się doskonale. Główną zaletą podpórki dla nogi jest to, że podnoszenie nogi ułatwia rotację miednicy.
Mobilizacja i rozciąganie
Niezależnie od tego, co robisz, Twoje mięśnie ostatecznie zawsze będą spięte, co będzie prowadziło do zakłóceń w postawie ciała. Warto więc zaopatrzyć się w narzędzia takie jak wałek, piłeczki, piramidki, taśmy czy duo ball i wykonywać mobilizację ciała (ćwiczenia dostępne są m.in. w książce "Skazany na biurko").
Obszar pracy czy intensywność zależy od potrzeb indywidualnych, natomiast moim zdaniem warto wykonać chociaż raz dziennie plan "minimum", czyli ćwiczenia dla najbardziej obciążonych obszarów. W przypadku pracy siedzącej skup się na rozciąganiu mięśnia lędźwiowego, natomiast w pracy stojącej, na łydkach i kostkach. Przy pracy z komputerem warto również często mobilizować przedramienia i nadgarstki, aby nie nabawić się cieśni nadgarstków.
Pomimo koncentracji na najbardziej obciążonych obszarach, pamiętaj o ćwiczeniu całego ciała. Zadbaj o różne grupy mięśni, aby zachować zrównoważoną postawę.
Produkty wspierające stojący tryb pracy
- Mata do stania
- Stołek lub ergonomiczny stołek balansujący
- Podnóżek, np. gitarowy, albo podpórka na stopę wbudowana w mebel
Podsumowanie
Długotrwałe siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian w swoim trybie pracy, aby uniknąć negatywnych skutków. Praca na stojąco to jedno z rozwiązań, które pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że praca na stojąco również wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia.